Top kem chống nắng kiềm dầu của năm 2021

Problemi i përjetshëm i djemve me lëkurë të yndyrshme është të zgjedhin kremin më të përshtatshëm për këtë lëkurë të vështirë, si për të ndihmuar në mbrojtjen e lëkurës, por jo për të shkaktuar akne. Pra, cilat janë produktet mbresëlënëse kundër diellit të përshtatshme për lëkurën e yndyrshme në vitin 2021?

Kremi kundër diellit është hapi i fundit i rëndësishëm, sepse bllokon efektet e hapave të mëparshëm në ciklin e kujdesit të lëkurës, duke ndihmuar për të sjellë efikasitet të lartë të kujdesit; në të njëjtën kohë duke luftuar efektet e dëmshme të njohura të diellit. Megjithatë, është e vështirë të zgjedhësh kremin e duhur për lëkurën e yndyrshme, sepse ky lloj lëkure shpesh ka probleme me poret e bllokuara dhe aknet. Duke kuptuar këtë shqetësim, ELLE NjeriuJu prezantojmë me kremrat më të shquar të diellit pa vaj të vitit 2021.

Duhet

4 kritere për të zgjedhur një krem ​​kundër diellit pa vaj

Përveç mënyrave për t’u kujdesur për lëkurën e yndyrshme, zgjedhja e produkteve të duhura është gjithashtu jashtëzakonisht e rëndësishme. Këtu janë disa këshilla për djemtë me Lëkurë me vaj ose lëkurë të kombinuar para se të zgjidhni për vete produkte mbrojtëse kundër diellit.

Kremi më i mirë i diellit pa vaj
Foto: manual

1. Përbërësit e kremit të diellit

Për të qenë në gjendje të zgjidhni një krem ​​kundër diellit për lëkurën e yndyrshme, gjëja e parë që duhet t’i kushtoni vëmendje janë përbërësit. Zakonisht, produktet më të mira kundër diellit për lëkurën e prirur ndaj akneve shpesh kanë dy përbërës kryesorë, oksid zinku dhe titan. Këta dy përbërës jo vetëm që janë të sigurt për lëkurën, por gjithashtu ndihmojnë në trajtimin efektiv të akneve dhe kontrollin e yndyrës. Përveç kësaj, lëkura me akne duhet të shmangë produktet që përmbajnë përbërës të tillë si oxybenzone, metoksicinnamate …

2. Zgjidhni një krem ​​kundër diellit me spektër të gjerë

Shumë përdorues të kremrave të diellit vërtet nuk kujdesen për këtë faktor, por mbrojtja me spektër të gjerë është vërtet thelbësore, për të mbrojtur lëkurën nga efektet e dëmshme të rrezeve UVA dhe UVB. Ndërsa rrezet UVB e bëjnë lëkurën të kuqe, të djegur nga dielli, por ky është vetëm dëm i jashtëm, më e rrezikshme është se rrezet UVA do të ndikojnë negativisht në lëkurën e brendshme duke shkaktuar skuqje, dëmtim të ADN-së. Rrezet UVA sërish kanë një nivel të lartë qëndrueshmërie gjatë ditës dhe kanë fuqi të lartë depërtuese.

3. SPF është i përshtatshëm për lëkurë të yndyrshme

Shumë njerëz gabimisht mendojnë se sa më i lartë të jetë SPF, aq më mirë është mbrojtja e lëkurës, në fakt diferenca midis indekseve të mbrojtjes nga dielli është shumë e vogël, por kryesisht në kohën e mbrojtjes nga dielli. Me lëkurë të yndyrshme, kremrat kundër diellit me SPF shumë të lartë do ta bëjnë shtresën mbrojtëse të lëkurës më të trashë, e cila mund të bllokojë lehtësisht poret. shkaktojnë akne. SPF ideal për lëkurën e yndyrshme është 30-50.

4. Cilësi pa vaj dhe alkool dhe thithëse

Për të shmangur shkaktimin e bllokimeve, bllokimeve poret Duhet të zgjidhni kremrat kundër diellit në etiketë me fjalët “Pa sebum” ose “Pa vaj”. Oil-free & Noncomedogenic janë linja produktesh pa vaj që mund të kontrollojnë dhe kufizojnë sekretimin e sebumit, nuk shkaktojnë acarim të lëkurës dhe kufizojnë aknet.

Përveç kësaj, pronarët e lëkurës së yndyrshme duhet të përdorin qumësht, xhel ose kremra me spërkatje që janë të lehta dhe lehtësisht të përthithura në lëkurë, në vend të kremrave të trashë. Kjo kufizon gjendjen e kremit që shkakton aknet me vaj.

Mashkull

Kremi më i mirë i diellit pa vaj i vitit 2021

1. Qumësht Anessa Perfect UV Skincare SPF 50+

Krem dielli Anessa Perfect UV Skincare Milk SPF 50+
Anessa Perfect UV Skincare Milk SPF 50+

Kremi kundër diellit Anessa është në formën e një locioni dhe ka një teksturë të hollë dhe të lehtë që krijon një film jashtëzakonisht të mirë mbrojtës ndaj UV-së, por megjithatë siguron që të mos shkaktojë acarim të lëkurës, kështu që është jashtëzakonisht i përshtatshëm për ato me lëkurë të yndyrshme. Kremi, përveç kremit kundër diellit, përmban edhe 50% përbërës për lëkurë të lëmuar dhe kontrollin e yndyrës, mund të jeni të sigurt për ta përdorur.

Locion mbrojtës ndaj diellit për mbrojtje maksimale me një teksturë të lehtë, të thatë dhe kontrolluese të vajit që mund të përdoret si bazë grimi.

685,000 fitime

Anessa Perfect UV krem ​​për kujdesin ndaj lëkurës

BLI TANI

2. La Roche-Posay Anthelios Anti-Imperfection

La Roche-Posay Anthelios Anti-Imperfection
La Roche-Posay Anthelios Anti-Imperfection

La Roche-Posay Anthelios Anti-Imperfection është gjithashtu një nga linjat shumë të vlerësuara të kremrave kundër diellit për djemtë me lëkurë të yndyrshme dhe të prirur ndaj akneve. Përveç kësaj, produkti mbart teknologjinë ekskluzive të filtrit Mexoplex që mbron lëkurën nga efektet dëmtuese dhe plakëse të rrezeve UVA dhe UVB.

Kremi special për diell përmban Acid Salicilik dhe përbërës Niacinamide, të cilët ndihmojnë në reduktimin e akneve në lëkurë. Kjo formulë, me një filtër me spektër të gjerë, siguron mbrojtje përfundimtare nga UVA, UVB, rrezet infra të kuqe dhe ndotja.

475,000 fitime

La Roche-Posay Anthelios Anti-Imperfection

BLI TANI

3. Lëngu ditor i pastër ultra i lehtë i zgjedhur nga Paula

Lëngu ditor i pastër ultra i lehtë me zgjedhjen e Paula
Lëngu ditor i pastër ultra i lehtë me zgjedhjen e Paula

Kremi kundër diellit Paula’s Choice Clear Ultra-Light SPF 30+ nga marka kozmetike amerikane është zgjedhja ideale për ata që kanë lëkurë të prirur ndaj akneve. Ky krem ​​në formë qumështi ka një efekt të mirë në kontrollin e vajit, përbërësve antiinflamatorë për të parandaluar aknet. Në veçanti, ky krem ​​kundër diellit ka gjithashtu një efekt shtrëngues të poreve që është shumë i dashur.

Struktura e produktit është ultra e lehtë dhe ofron përbërës mbrojtës me spektër të gjerë që mbrojnë lëkurën nga efektet e dëmshme të diellit, duke ruajtur lëkurën të shëndetshme.

1,050,000 fitime

Lëngu ditor i pastër ultra i lehtë me zgjedhjen e Paula

BLI TANI

4. Mbrojtja ditore ultra e lehtë e Kiehl’s UV

Mbrojtja ditore ultra e lehtë e Kiehl's UV
Mbrojtja ditore ultra e lehtë e Kiehl’s UV

Shumica e produkteve nga marka Kiehl’s marrin vlerësime të mira dhe kremra kundër diellit Mbrojtja ditore ultra e lehtë gjithashtunuk është përjashtim. Kremi ka një teksturë të bardhë, të hollë dhe të lëmuar, kështu që nuk bllokon poret, përveç pjesëve beninje si ekstrakti i mentes, rrënja Hoang Cam rrit rezistencën, antioksidant. Përveç kësaj, e nxjerrë nga kërpudhat e fermentuara, vitamina E siguron lagështi, e bën lëkurën me shkëlqim dhe kontrollon yndyrën.

Linja ditore e kremrave kundër diellit me aftësinë për të hidratuar dhe mbrojtur lëkurën nga shenjat e plakjes me mbrojtje të lartë nga dielli. Formula inovative ndihmon në mbrojtjen e lëkurës nga rrezet UVA/UVB dhe dëmtimet nga ndotja e mjedisit dhe radikalet e lira.

1,600,000 fitime

Mbrojtja ditore ultra e lehtë e Kiehl’s UV

BLI TANI

5. Eucerin Sun Gel-Cream Dry-Touch Oil Control

Eucerin Sun Xhel-Cream Dry-Touch Oil Control Krem kundër diellit
Eucerin Sun Gel-Cream Dry-Touch Oil Control

Kremi kundër diellit është projektuar me një shishe plastike cilindrike dhe ka një grykë të fortë, duke e bërë të lehtë për t’u përdorur. Komponenti L-Carnitine i kremit ka aftësinë për të rregulluar dhe kontrolluar sebumin në lëkurë. Ekstrakt i rrënjës së jamballit nga rrënja e jamballit, ndihmon në zbehjen e njollave të errëta pas akneve. Përveç kësaj, ky produkt nuk përmban alkool, konservues, prandaj është mjaft beninj, nuk irriton lëkurën me akne.

Krem dielli ultra i lehtë, jo i yndyrshëm, pa vaj, që përthithet shpejt dhe lehtë. Ky produkt gjithashtu nuk përmban përbërës që shkaktojnë puçrra fytyre.

500,000 fitime

Eucerin Sun Gel-Cream Dry Touch Oil Control

BLI TANI

6. Krem dielli intensiv Innisfree me jetëgjatësi

Krem kundër diellit Innisfree Intensive Long-lassting
Innisfree Krem diellor intensiv afatgjatë

Kremi kundër diellit Innisfree Intensive Long Lasting përmban ekstrakte natyrale si çaji jeshil, vaj luledielli, oksid zinku, dioksid titani të cilat janë beninje dhe jo irrituese. Produkti është emërtuar “Pa sebum” kështu që është produkti më i mirë për lëkurën e yndyrshme.

Mbron në mënyrë efektive lëkurën nga efektet e dëmshme të rrezeve ultravjollcë. Efekt afatgjatë kur djersiteni, sebum gjatë pjesëmarrjes në aktivitete sportive, pikniqe në natyrë, veçanërisht i papërshkueshëm nga uji. Kremi është i butë dhe përthithet shpejt.

360,000 fitime

innisfree Krem diellor intensiv dhe afatgjatë EX

BLI TANI

7. Curel Qumështi për Mbrojtjen UV

Curel UV Protection Milk krem ​​kundër diellit
Qumësht Curel Mbrojtës UV

Curel është një linjë kozmetike e rangut të mesëm që i përket KAO, një korporatë kimike kozmetike e famshme dhe afatgjatë në Japoni. Linja mbrojtëse kundër diellit Curel UV Protection Milk është e sigurt për të gjitha llojet e lëkurës, veçanërisht lëkurën e ndjeshme. Përbërësit që përmbajnë ceramide dhe ekstrakt eukalipt ndihmojnë në hidratimin, kontrollin e vajit dhe mbrojtjen e lëkurës nga thellësia e brendshme.

Formula e qeramidit e kombinuar me ekstraktin hidratues të eukaliptit depërton thellë në epidermë për të forcuar lagështinë e lëkurës.

508,000 fitime

Qumësht Curel Mbrojtës UV

BLI TANI

8. Neutrogena US Dry Touch

Krem dielli Neutrogena US Dry Touch
Neutrogena US Dry Touch

Neutrogena Ultra Sheer Dry Touch Sunscreen SPF 55 është një krem ​​dielli me spektër të gjerë që depërton në lëkurë shumë shpejt, shumë i përshtatshëm për lëkurë të yndyrshme. Jo vetëm që ka aftësinë për të mbrojtur lëkurën deri në 98% nga efektet e dritës së diellit, por kremi gjithashtu ndihmon për të mbajtur lëkurën të shëndetshme falë përbërësve të tij ushqyes dhe vitaminave.

Ky është një produkt i suksesshëm kundër plakjes. Me teknologjinë Helioplex – teknologji kundër diellit me spektër të gjerë, e aftë për të krijuar një shtresë aktive më të qëndrueshme dhe të qëndrueshme në diell, duke parandaluar agjentët e plakjes dhe nxirjes nga rrezet UVA dhe UVB.

400,000 fitime

Neutrogena US Dry Touch

BLI TANI

9. Obagi Sun Shield Premium me spektër të gjerë mat

Obagi Sun Shield Krem dielli mat me spektër të gjerë premium
Obagi Sun Shield Premium me spektër të gjerë mat

Obagi Sun Shield Matte Broad Spectrum Premium, një nga linjat e produkteve më të shitura të familjes Obagi, është bërë nga një formulë shumë e veçantë që nuk e mbron lëkurën nga dëmtimet e diellit, por gjithashtu ndihmon lëkurën të qëndrojë e pastër. e ajrosur, e rehatshme nga aftësia për të kontrolluar vajin në mënyrë efektive. Përveç kësaj, Obagi Sun Shield ka gjithashtu aftësinë për të hidratuar dhe zbutur lëkurën, duke siguruar vitamina C dhe E në lëkurë për një shkëlqim të shëndetshëm.

Parandalon UVA dhe UVB nga dëmtimi i epidermës dhe dermës. Mbroni lëkurën tuaj dhe parandaloni efektet e diellit çdo ditë. E lë lëkurën tuaj të lëmuar dhe të ndritshme dhe të përshtatshme për të gjitha llojet e lëkurës.

1,350,000 fitime

Obagi Sun Shield Premium me spektër të gjerë mat

BLI TANI

10. Mbrojtës ditor i fytyrës Clinique Super City Block Pa vaj

Mbrojtës ditor i fytyrës Clinique Super City Block pa vaj
Mbrojtës ditor i fytyrës Clinique Super City Block pa vaj

Përveç mbrojtjes bazë nga dielli, kremi kundër diellit Clinique City Block Sheer ka një teksturë kremi të lehtë dhe pa vaj, që depërton shpejt në lëkurë dhe e mban lëkurën të pastër, i përshtatshëm për të gjitha llojet e lëkurës, veçanërisht për lëkurën e yndyrshme dhe të prirur ndaj akneve.

Krem kundër diellit i përshtatshëm për përdorim të përditshëm me formulë me mbrojtje të lartë, të lehtë. Mbron lëkurën nga dielli dhe dëmtimet mjedisore, me mbrojtje kundër rrezeve UVA dhe UVB dhe antioksidantëve.

900,000 fitime

Mbrojtës ditor i fytyrës Clinique Super City Block pa vaj

BLI TANI

5

___

Revista për meshkuj Chaolua TV

Sinteza: Nhat Phuong

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Top kem chống nắng kiềm dầu của năm 2021 . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *