Tips kiềm dầu da mặt hiệu quả cho nam giới

Lëkura e fytyrës që sekreton shumë yndyrë do të shkaktojë shumë sëmundje dermatologjike dhe do të ndikojë në pamjen estetike duke shkaktuar humbje të besimit. Pra, si të kontrolloni dhe kontrolloni në mënyrë efektive vajin për lëkurën e yndyrshme?

Për shkak të lipideve të tepërta dhe shumë hormoneve të testosteronit, gjëndrat dhjamore në fytyrën e meshkujve janë më aktive se femrat. Përveç kësaj, poret e meshkujve janë gjithashtu më të mëdha, kështu që është e lehtë të ngecet me papastërti, duke lënë shumë sebum, duke shkaktuar shumë sëmundje dermatologjike. Pra, për ta mbajtur fytyrën tuaj të pastër dhe të pastër, le ELLE Njeriu Sugjeroni këshilla për të kontrolluar yndyrën për lëkurën e fytyrës në këtë artikull.

Lëkura

Hapi 1. Lani fytyrën tuaj siç duhet me pastrues

Sekreti i kontrollit të vajit të fytyrës

Disavantazhet e lëkurës së yndyrshme janë poret Për shkak të madhësisë së saj të madhe, është e lehtë që papastërtitë të depërtojnë thellë në lëkurë, kështu që pastrimi i fytyrës është një hap jashtëzakonisht i rëndësishëm. Megjithatë, me lëkurën e yndyrshme, duhet të keni kujdes kur zgjidhni pastrues të fytyrës. Mos zgjidhni produkte që përmbajnë zbardhues dhe duhet të zgjidhni përbërës antibakterialë si peroksid benzoil, acid salicilik, acid beta-hidrogjen.

Përveç kësaj, duhet të shmangni fërkimin e fortë sepse mund të shkaktojë dëmtim të lëkurës, veçanërisht pas heqjes së grimit, lëkura është shumë e ndjeshme. Fërkimi i fuqishëm mund të çojë lehtësisht në acarim të lëkurës dhe një rritje të prodhimit të vajit.

Rekomandoni pastrues pa vaj nga Chaolua TV:

1. La Roche-Posay Effaclar Purifying Foaming Gel

La Roche-Posay Effaclar Purifying Foaming Gel

La Roche-Posay Effaclar Purifying Foaming Gel i përket një linje produktesh të specializuara për lëkurë të yndyrshme të prodhuara në formën e një xhel shkumës që ndihmon në largimin e papastërtive dhe papastërtive nga lëkura. Përveç kësaj, produkti ka një pH neutral prej 5.5 pa sapun, alkool, parabenë ose ngjyrues për të ndihmuar në zbutjen e lëkurës dhe reduktimin e acarimit.

Me përbërës pastrues të zgjedhur me kujdes të përshtatshëm për lëkurën e ndjeshme të yndyrshme, ndihmon në pastrimin e papastërtive dhe sebumit, duke kontrolluar në mënyrë efektive vajin, duke e lënë lëkurën të ndihet e pastër dhe e freskët.

355,000 fitime

La Roche-Posay Effaclar Purifying Foaming Gel

BLI TANI

2. Krem pastrues mattifikues vullkanik Vichy Normaderm Phytosolution

Krem pastrues mattifikues vullkanik Vichy Normaderm Phytosolution

Kremi pastrues mattifikues vullkanik Vichy Normaderm Phytosolution është nxjerrë nga një përbërje balte, guri mineral vullkanik nga natyra për të ndihmuar në eliminimin e baktereve, për të kufizuar bllokimin e poreve dhe për të parandaluar në mënyrë efektive aknet.

Përbërësit aktivë në dermatologji ndihmojnë në pastrimin e thellë të poreve dhe reduktojnë në mënyrë efektive sebumin.

520,000 fitime

Krem pastrues mattifikues vullkanik Vichy Normaderm Phytosolution

BLI TANI

Hapi 2: Eksfoloni periodikisht

Eksfolimi për lëkurë të yndyrshme

Lëkura e yndyrshme do të përmbajë shumë papastërti dhe sebum brenda lëkurës, kështu që eksfolimi është jashtëzakonisht i nevojshëm. Vini re se duhet të zgjidhni përbërës natyralë që janë të përshtatshëm për lëkurën e yndyrshme dhe duhet të përdoren vetëm deri në 2 herë në javë. Mos e abuzoni me këtë hap për të mos shkaktuar gërryerje si dhe acarim të lëkurës, duke bërë që lëkura e fytyrës të humbasë pengesën e saj mbrojtëse, duke prodhuar më shumë sebum.

Sugjerime për produktet eksfoliuese të Chaolua TV:

1. Naruko Tea Tree Shine Control dhe Xhel Peeling Clear Blemish

Naruko Tea Tree Shine Control dhe Xhel Peeling Clear Blemish

Si një linjë e famshme kozmetike e Tajvanit vendas, Naruko Tea Tree Shine Control dhe Blemish Clear Peeling Gel me përbërës janë surfaktantë kationikë, glicerinë dhe esencë natyrale e vajit të pemës së çajit, kështu që përveç efektit zbardhues.qelizat e vdekura, ky produkt sjell edhe jashtëzakonisht të mira aftësia e kontrollit të vajit për lëkurën.

Pastrim i thellë, balancim vaji në lëkurë; hiqni qelizat e vdekura, parandaloni bllokimin e poreve; lagështia e lëkurës, kontrolli i yndyrës; kondicionimi i lëkurës, përmirësimi i tonit të lëkurës; Forcon kapacitetin antioksidues dhe ndihmon në mbrojtjen e lëkurës.

279,000 fitime

Naruko Tea Tree Shine Control dhe Xhel Peeling Clear Blemish

BLI TANI

2. Skrab fytyre Sukin For Men

Sukin’s For Men Facial Scrub jo vetëm që heq papastërtitë dhe qelizat e vdekura, por gjithashtu rikthen rininë, zbut dhe hidraton tërësisht lëkurën. Përbërësit e pluhurit të bambusë, lëvozhgës së arrës, kanellës dhe vajit të susamit sjellin butësi dhe vitalitet në lëkurën e fytyrës së meshkujve pas një periudhe përdorimi.

Një skrab rigjallërues i fytyrës që heq grumbullimin e papastërtive, vajit dhe qelizave të vdekura të lëkurës nga tekstura e tij natyrale me pluhur bambuje dhe përbërës të lëvozhgës së arrës.

365,000 fitime

Skrab fytyre për meshkuj Sukin

BLI TANI

Hapi 3. Aplikoni maskën e argjilës

maskë balte për lëkurën

Pas çdo eksfolimi, duhet ta kombinoni me një hap maskë argjile për të rikthyer lëkurën, për të tkurrur poret, për të qetësuar dëmtimet e shkaktuara nga eksfolimi dhe për të mbështetur lëkurën që të thithë më mirë lëndët ushqyese. Megjithatë, me këtë metodë, duhet ta përdorni vetëm deri në 2 herë në javë, çdo herë që aplikoni një maskë balte për jo më shumë se 15 minuta, në të kundërt balta do të thithë lëndët ushqyese që i janë dhënë lëkurës tuaj.

Maska e sugjeruar me argjilë nga Chaolua TV:

1. Maskë me argjilë me pore super vullkanike Innisfree

Maskë për kontrollin e vajit të maskës me pore super vullkanike Innisfree

Produkti i maskës së fytyrës përmban ekstrakte vullkanike duke përfshirë argjilën nga llava e vullkanit të ishullit Jeju, e cila është shumë efektive për të ndihmuar në heqjen e sebumit dhe papastërtive të tjera të pranishme në lëkurë. Përveç kësaj, maska ​​mund të ndihmojë që lëkura e fytyrës së meshkujve të ftohet dhe të shtrëngojë poret.

Trajtim gjithëpërfshirës për kujdesin e poreve që largon yndyrën e tepërt, eksfolon, largon papastërtitë, heq pikat e zeza, përmirëson strukturën e lëkurës, ndriçon, pastron thellë, ftoh lëkurën, shtrëngon lëkurën.

340,000 fitime

Maskë argjile me pore super vullkanike innisfree 2X

BLI TANI

2. Maska e Kiehl’s Rare Earth Deep Cleaning Pore

Maska për pastrimin e poreve të thella të tokës së rrallë të Kiehl

Maska Kiehl’s Rare Earth Deep Cleaning Pore është kaq e famshme në dollapët kozmetikë për meshkuj për shkak të listës së saj jashtëzakonisht të mirë të përbërësve dhe efekteve efektive në lëkurën me akne, puçrra fytyre të fshehura. Përbërësi kryesor është argjila e bardhë e Amazonës-kaolinë, e cila kontrollon vajin e tepërt dhe nxjerr papastërtitë nga thellësitë e poreve. Gjithashtu redukton vrazhdësinë dhe vrazhdësinë e lëkurës.

Maska për pastrimin e poreve të thella Rare Earth është maska ​​e preferuar e Kiehl për pastrimin dhe minimizimin e poreve të argjilës. Tekstura kremoze është e butë dhe e lëmuar, ndihet jashtëzakonisht rehat në lëkurë.

895,000 fitime

Maska për pastrimin e poreve të thella të tokës së rrallë të Kiehl

BLI TANI

Hapi 4. Përdorni toner për të mbyllur poret

Toneri është gjithashtu një nga trajtimet që ndihmon në kontrollin shumë mirë të sasisë së vajit në lëkurë. Uji i trëndafilit me kontroll të vajit ndihmon në shtrëngimin e poreve, ka aftësinë të kujdeset për lëkurën e yndyrshme për shkak të mungesës së ujit dhe ndihmon në kontrollin efektiv të sebumit. Nga atje, lëkura plotësohet me lagështinë e nevojshme për lëkurë të thatë dhe të ftohtë.

Përdorni krem ​​hidratues për lëkurë të yndyrshme

Sugjerim për tonerin e kontrollit të vajit nga Chaolua TV:

1. Locion bimor astringent Blue Kiehl’s

Locion bimor astringent i Kiehl's Blue

Locioni bimor i Kiehl’s Blue astringent, me përbërës të nxjerrë nga kamfori dhe mentoli, pastron butësisht papastërtitë dhe vajin në lëkurë pas përdorimit të pastruesit. Përveç kësaj, produkti përmban gjithashtu natrium PCA – një hidratues natyral me veti të shkëlqyera përthithëse të ujit, duke e mbajtur lëkurën në një gjendje lagështie, butësie dhe vitaliteti.

Me formulën e pandryshuar nga origjinali, ky është një locion i domosdoshëm për ata me lëkurë të yndyrshme dhe të prirur ndaj akneve.

760,000 fitime

Locion bimor astringent i Kiehl’s Blue

BLI TANI

2. Klairs Supple Preparation pa aroma

Klairs Supple Preparation Kontrolli i vajit të tonerit pa aromë

Klairs Supple Preparation Pa aroma, pa aromë me përbërës të mirë, është një produkt që përthithet shpejt dhe nuk lë një ndjenjë yndyre në fytyrë. Në veçanti, toneri gjithashtu mbështet lëkurën që të jetë më pak e ndjeshme ndaj acarimit të lëkurës nga mjedisi dhe ndotjes duke shtrënguar poret.

Siguron dhe ruan lagështinë e lëkurës falë acidit hialuronik. E mban lëkurën të butë dhe të lëmuar. Ndihmon lëkurën t’i rezistojë efekteve të dëmshme nga mjedisi dhe të qëndrojë e shëndetshme.

360,000 fitime

KLAIRS PËRGATITJE LETËSUESHËM TONER PA aromë

BLI TANI

krye

Hapi 5: Mos harroni të hidratoni

Shumë njerëz shpesh besojnë gabimisht se vetëm lëkura e thatë ka nevojë për hidratim, dhe lëkura e yndyrshme jo. Por e vërteta nuk është kështu, lëkura e yndyrshme është një lloj lëkure që i mungon uji, kështu që gjëndrat dhjamore nën lëkurë janë më aktive, duke sekretuar vaj për ta mbajtur lëkurën të lagësht. Hidratimi i lëkurës tuaj do t’ju ndihmojë të përmirësoni këtë mungesë uji.

Hidratues për lëkurë të yndyrshme

Hidratues i rekomanduar nga Chaolua TV:

1. Xhel hidratues në mënyrë dramatike të ndryshme Clinique

Clinique Xhel hidratues dramatikisht i ndryshëm

Clinique është e famshme si një nga markat më të pëlqyera në botë sot. Linja e hidratuesve për lëkurën e yndyrshme ndihmon në balancimin dhe rikthimin e lagështisë në lëkurën e yndyrshme “me gëzof” dhe “të pakëndshme”. Në veçanti, kremi depërton jashtëzakonisht shpejt në lëkurë, duke e bërë atë të butë dhe optimale për lëkurën.

Hidratimi forcon barrierën e lagështisë dhe rikthen lagështinë e humbur për lagështi më të mirë dhe lëkurë më të shëndetshme. Furnizoni në mënyrë efektive lagështinë në lëkurë pas pastrimit, duke e kthyer lëkurën në një gjendje të ekuilibrit të lagështisë.

1,230,000 fitime

Xhel hidratues dramatikisht i ndryshëm Clinique

BLI TANI

2. Laneige Water Bank Hydro Cream EX

Laneige Water Bank Hydro Cream EX

Me përbërës nga lakra jeshile, amaranti, uji mineral jeshil për të ndihmuar lëkurën të ristrukturohet, gjithmonë e lagësht dhe të ketë një barrierë mbrojtëse. Kjo formulë e veçantë ka krijuar esencën Laneige Water Bank Hydro Cream EX për të ndihmuar në kujdesin e përsosur të lëkurës. Produkti është i përshtatshëm për lëkurë të përzier, lëkurë të yndyrshme dhe lëkurë të yndyrshme. Kremi xhel përthithet shpejt në lëkurë pa bllokuar poret.

Krem hidratues me përbërës të ujit mineral jeshil, krijon një film hidratues për të ndihmuar në rimbushjen e lagështirës së lëkurës dhe kontrollin efektiv të yndyrës, duke përforcuar aftësinë natyrale hidratuese të lëkurës për të sjellë lëkurë të lagur, të pastër dhe rrezatuese.

850,000 fitime

Laneige Water Bank Hydro Cream EX

BLI TANI

Hapi 6: Përdorni letër fshirëse me vaj

Një “armë sekrete” e dobishme në kujdesin e përditshëm të lëkurës që duhet të ketë çdo djalë me lëkurë të yndyrshme – letër fshirëse. Për shkak se lëkura është e prirur ndaj sekretimit të yndyrës dhe papastërtisë, nëse nuk pastrohet në kohë, papastërtia do të grumbullohet brenda poreve duke shkaktuar akne. Mënyra më e mirë për të përdorur letrën për pastrimin e vajit është të ngadalësoni butësisht sipërfaqen e letrës në lëkurën me vaj, si p.sh. zona T ose nën mjekër, duke shmangur goditjet e forta do të bëjë që lëkura të ulet dhe të dëmtojë lëkurën. Pas përthithjes së vajit, duhet të spërkatni mineralin për të rihidratuar lëkurën.

këpucë kontrolli vaji për meshkuj
Foto: joshje

Hapi 7: Dieta e duhur

Gjatë marrjes së masave për kontrollin e yndyrës për lëkurën e yndyrshme, të ushqyerit vihet re edhe nga ekspertët sepse faktorët e brendshëm në trup janë gjithashtu një nga shkaqet e yndyrës së lëkurës. Ushqimet e nxehta pikante zgjerojnë lehtë enët e gjakut, duke e bërë lëkurën e yndyrshme të prirur ndaj akneve. Në vend të kësaj, shumë perime (karota, domate dhe spinaq, …) përmbajnë shumë vitaminë A për të ndihmuar në hidratimin, kontrollin si dhe reduktimin e sasisë së vajit të sekretuar.

Dietë e duhur për kujdesin e lëkurës me vaj
Foto: pexels

Hapi 8: Pini mjaftueshëm ujë çdo ditë

Lëkura e yndyrshme shkaktohet nga mungesa e ujit, gjëndrat dhjamore duhet të punojnë më shumë për të sekretuar vaj për ta mbajtur lëkurën të lagësht. Prandaj, gjëja më themelore dhe më e rëndësishme për ata prej jush me lëkurë të yndyrshme dhe të prirur ndaj akneve është shtoni ujë të mjaftueshëm çdo ditë. Ju duhet të ruani sasinë e ujit që pini çdo ditë rreth 2-2,5 litra. Kështu, lëkura juaj jo vetëm që kufizon sekretimin e sebumit, por gjithashtu bëhet me shkëlqim, e lëmuar, shumë më e barabartë.

Pini ujë të mjaftueshëm çdo ditë
Foto: pexels
krye

___

Revista për meshkuj Chaolua TV

Postimi: Nhat Phuong

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Tips kiềm dầu da mặt hiệu quả cho nam giới . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *