Tips chăm sóc da mặt nam giới theo từng độ tuổi

Në çdo moshë të ndryshme, tekstura e lëkurës do të ketë dallime të caktuara, sipas të cilave do të hasim probleme të ndryshme dermatologjike dhe zgjidhja është se edhe metodat e kujdesit duhet të ndryshojnë për t’iu përshtatur çdo faze. Në këtë artikull, le të hedhim një vështrim në prioritetet kryesore të Chaolua TV dhe sugjerimet e produkteve në procesin e kujdesit në varësi të çdo moshe, nga mosha nën 12 deri në 70 vjeç!

Edhe pse lëkura e meshkujve plaket më ngadalë se femrat, në çdo moshë kemi ende probleme dhe prioritete të caktuara. Kujdesi për lëkurën nuk ndalet vetëm në larjen e fytyrës, por edhe duhet të investohet më intensivisht se kaq. Në këtë artikull, së bashku ELLE NjeriuShikoni problemet dhe kushtet e lëkurës së fytyrës së meshkujve në çdo moshë dhe si të kujdeseni për to!

Nën 12 vjeç: Lëkura është e ndjeshme ndaj rrezeve UV

krem kundër diellit

Ndryshe nga lëkura e të rriturve, lëkura e fëmijëve është shumë e hollë dhe e ndjeshme. Prandaj kërkohet mbrojtje e veçantë, rreziku më i madh vjen nga dielli. Me një sistem jo të plotë rregullues të pigmentit, lëkura e fëmijëve nuk ka një sistem vetëmbrojtës (te të rriturit, ky sistem mbron lëkurën (pjesërisht) nga rrezet UV). Ekspozimi UV rrit rrezikun e kancerit të lëkurës më vonë në jetë.

Në këtë moshë, prioriteti kryesor është shtimi i një kremi kundër diellit me një teksturë të lehtë të përshtatshme për lëkurën e ndjeshme. Sigurisht, në moshat e tjera, kremi kundër diellit është gjithmonë një hap i rëndësishëm që nuk mund të humbasë.

Produktet e sugjeruara të kujdesit:

Locion mbrojtës ndaj diellit për mbrojtje maksimale me një teksturë të lehtë, të thatë dhe kontrolluese të vajit që mund të përdoret si bazë grimi.

685,000 fitime

Anessa Perfect UV krem ​​për kujdesin ndaj lëkurës

BLI TANI

Mbron në mënyrë efektive lëkurën nga efektet e dëmshme të rrezeve ultravjollcë. Efekt afatgjatë kur djersiteni, sebum gjatë pjesëmarrjes në aktivitete sportive, pikniqe në natyrë, veçanërisht i papërshkueshëm nga uji. Kremi është i butë dhe përthithet shpejt.

360,000 fitime

innisfree Krem diellor intensiv dhe afatgjatë EX

BLI TANI

Formula e qeramidit e kombinuar me ekstraktin hidratues të eukaliptit depërton thellë në epidermë për të forcuar lagështinë e lëkurës.

508,000 fitime

Qumësht Curel Mbrojtës UV

BLI TANI

Adoleshencë/pubertet (13-18 vjeç): Kujdesi për lëkurën me vaj – aknet

Aknet e vajit janë një obsesion që nuk është unik për askënd, veçanërisht gjatë pubertetit. Në këtë kohë, hormonet do të stimulojnë aktivitetin e fortë të gjëndrave dhjamore, duke e bërë lëkurën të sekretojë më shumë yndyrë, që do të thotë pore të zgjeruara, si dhe pika të zeza dhe puçrra fytyre. Kjo është ajo që shkakton yndyrë dhe puçrra në fytyrë, gjoks dhe shpinë. Megjithatë, me kujdesin e duhur të lëkurës, lëkura juaj do të rikuperohet dhe do të jetë e lëmuar dhe e pastër nga aknet.

Të gjitha kozmetikët bëhen të pakuptimta dhe kanë efekt të kundërt nëse nuk e pastroni rregullisht fytyrën (2 herë me pastrues fytyre në mëngjes – në mbrëmje, lani gjithmonë fytyrën me ujë të pastër kur shkoni në shtëpi, përdorni një peshqir të veçantë për fytyrën, ndërroni çarçafët dhe këllëfët e jastëkëve. çdo 2 javë…). Përveç kësaj, dieta është shumë e rëndësishme: të mos hani shumë erëza, të hani të thjeshtë dhe të pini shumë ujë do ta ndihmojë trupin të reduktojë lëkurën me aknet. Kur këto hapa kryhen plotësisht, kjo është falë ndërhyrjes së produkteve të trajtimit të akneve.

Produktet e sugjeruara të kujdesit:

Murad Acne Control Clarifying Cleanse redukton aknet dhe pastron njollat ​​e shkaktuara nga aknet, duke parandaluar përsëritjen e akneve në lëkurë.

1,078,000 fitime

Murad pastrues për kontrollin e akneve

BLI TANI

Një pastrues i butë dhe efektiv pa sapun. Cetaphil Gentle Skin Cleanser ka një formulë të vlerësuar me çmime pa sapun në industrinë e bukurisë dhe mirëqenies. Me veti të buta, jo irrituese, produkti ka një efekt pastrues të sigurt në lëkurë.

333,000 fitime

Cetaphil Gentle Skin Cleanser

BLI TANI

Me përbërës pastrues të zgjedhur me kujdes të përshtatshëm për lëkurën e ndjeshme të yndyrshme, ndihmon në pastrimin e papastërtive dhe sebumit, duke kontrolluar në mënyrë efektive vajin, duke e lënë lëkurën të ndihet e pastër dhe e freskët.

355,000 fitime

La Roche-Posay Effaclar Purifying Foaming Gel

BLI TANI

Kremi kundër akneve La Roche-Posay Effaclar AI është krijuar posaçërisht për të vrarë njollat ​​e akneve sapo ato shfaqen.

469,000 fitime

La Roche-Posay Effaclar AI

BLI TANI

Essence me formulë speciale 10% Kompleks Hydrocyd, ndihmon në reduktimin e akneve, zbehjen e njollave të errëta, rigjenerimin e lëkurës, parandalimin e përsëritjes së akneve, përmirësimin efektiv të lëkurës pas vetëm një jave.

490,000 fitime

Trajtimi për pastrimin e Eucerin ProAcne AI

BLI TANI

73% ekstrakt i pemës së çajit, 15% ekstrakt centella asiatica, 10000 ppm ekstrakt marule peshku 2% niacinamide. Eksfoliantët kimikë përfshijnë AHA – BHA – PHA.

408,000 fitime

Disa Nga Mi AHA-BHA-PHA 30 Days Miracle Serum Light

BLI TANI

krye

Përveç kësaj, përdorimi i një larës fytyre do të jetë efektiv në trajtimin e akneve. Kjo do të ndihmojë zonën e ndjeshme të lëkurës për shkak të puçrrave të dëmtuara më pak, dhe makina do të pastrojë poret, veçanërisht zonën T ose zonat e bllokuara të poreve.

Produktet e sugjeruara të kujdesit:

Pastron në thellësi lëkurën dhe mjekrën me pika prekjeje të buta, por të forta ultra-higjienike silikoni dhe një masazh qetësues T-Sonic™, i cili largon papastërtitë e përditshme nga fytyra juaj dhe në të njëjtën kohë. Redukton aknet, qimet e rritura, parandalon djegien e briskut dhe dyfishon jetën e briskut tuaj.

4 580 283 fitues

Foreo Luna 3 MEN

BLI TANI

krye

Mosha 20: Hidratimi është një hap i domosdoshëm deri në pragun e 30

Tek meshkujt, pas moshës 30 vjeç, lëkura fillon të shfaqë shenja plakjeje. Megjithatë, mënyra se si kujdeseni për lëkurën tuaj në të 20-at do të përcaktojë nëse ky proces do të ndodhë herët a vonë. Gjenetika, mënyra e jetesës dhe faktorët e mjedisit do të ndikojnë pak a shumë në lëkurë në këtë moshë, ndaj mund të ndikoni plotësisht nga faktorë të jashtëm si ushqimi, ushtrimet dhe kozmetika. Në këtë kohë, produktet që përmbajnë shumë hidratues janë çelësi për ruajtjen e lëkurës.

Produktet e sugjeruara të kujdesit:

Me një teksturë të hollë dhe të lehtë, hidratues 24-orësh, Kremi Ultra Facial ndihmon lëkurën të hidratohet, hidraton 2.3 herë më efektivisht, duke përmirësuar lagështinë e lëkurës edhe në zonat jashtëzakonisht të thata.

880,000 fitime

Krem ultra i fytyrës Kiehl’s

BLI TANI

Vichy Liftactiv Specialist Glyco-C me përbërës aktivë shumë efektivë dhe të koncentruar, me teksturë në ampula – ruan plotësisht thelbin dhe nuk shkakton acarim, i sigurt për lëkurën e ndjeshme.

900,000 fitime

VICHY LIFTACTIV AMPULE SPECIALISTE GLYCO-C

BLI TANI

Serumi kombinon përdorimin e arbutinës dhe acidit L-askorbik për të ndihmuar në përmirësimin e njollave të lëkurës dhe shenjave të plakjes, zvogëlimin e pikave të errëta dhe zbardhjen e lëkurës në mënyrë natyrale.

2,550,000 fitime

OBAGI CLINICAL Vitamin C+ Arbutin Brightening Serum

BLI TANI

krye

Mosha 30: Gradualisht duke shfaqur shenja plakjeje dhe rrudha

Hyni në rreshtin e tretë, pengesa e lëkurës dobësohet, shenjat e para të plakjes si: linjat e qepallave, rrudhat,… Në këtë moshë investoni seriozisht në produkte kundër plakjes si vitamina C, retinol,… Në të njëjtën kohë, përveç kujdesit, ekspertët rekomandojnë gjithashtu që të plotësoni ushqime që përmbajnë vajra omega-3, të hani shumë perime, fruta jeshile dhe të plotësoni grupet esenciale ushqyese për trupin. Megjithatë, nëse keni pasur një rutinë të rregullt të kujdesit të lëkurës që në moshë të re, procesi i plakjes do të zhvillohet shumë ngadalë, madje deri në fund të të 30-tave.

Sugjerimi i produktit:

Serumi La Roche Posay Pure Vitamin C10 është serumi i parë i Vitaminës C nga La Roche-Posay për lëkurë të ndjeshme, i hulumtuar nga ekspertë kryesorë.

1,300,000 fitime

Serum La Roche Posay Pure Vitamin C10

BLI TANI

Një superushqim që jep energji dhe rinovon lëkurën me fuqinë e vitaminës C të pastër dhe të freskët. Gjithashtu ndihmon në shtrëngimin e poreve. Produktet që përmbajnë 5% acid askorbik janë të përshtatshme për të gjitha llojet e lëkurës dhe moshat, madje edhe ato më të ndjeshme.

420,000 fitime

TË DASHUR KLAIRS PIKË VITAMINE ME LËNG TË FRESHTË

BLI TANI

Një locion kundër plakjes me një teksturë ultra të hollë që optimizon aftësinë e lëkurës për të përmirësuar rrudhat, për të rivendosur lagështinë dhe qëndrueshmërinë dhe siguron lagështi 24-orëshe për elasticitet dhe shkëlqim, rrezatues për lëkurën.

1,800,000 fitime

Krem zbutës i rrudhave Shiseido Benefiance i pasuruar

BLI TANI

Linja e produkteve Forest For Men mbështet kujdesin gjithëpërfshirës të lëkurës, rikthen lëkurën e pajetë ekskluzivisht për meshkujt.

650,000 fitime

innisfree Forest për meshkuj Thelb kundër plakjes Gjithëpërfshirëse

BLI TANI

Mosha 40: Kushtojini vëmendje kujdesit të lëkurës së zonës së syve

Në këtë kohë, rrudhat do të fillojnë të shfaqen qartë rreth syve, veçanërisht kur buzëqeshni ose shikoni sytë. Procesi i prodhimit të kolagjenit në këtë kohë gjithashtu dobësohet, lëkura lirohet, duke lënë gjurmë të dukshme të kohës. Prandaj, përveç mbajtjes së hapave të mësipërm të kujdesit të lëkurës, duhet të gjeni një krem ​​për sytë. Në fakt, kremin për sytë duhet ta përdorni që në moshën 30-vjeçare, por në moshën dyzetvjeçare ky është një hap që nuk mund të anashkalohet.

Në të njëjtën kohë, praktikoni ushtrime masazhi për sytë dhe fytyrën çdo ditë, mbani ushtrime të moderuara dhe flini mjaftueshëm për të përmirësuar pamjen.

Produktet e sugjeruara të kujdesit:

Kjo formulë me teksturë të lehtë përmban një përmbajtje jashtëzakonisht të lartë 5% të kafeinës, të fortifikuar me Epigallocatechin Gallatyl Glucoside (EGCG) të pastruar nga gjethet e çajit jeshil.

367,000 fitime

Kafeina e zakonshme 5% + EGCG

BLI TANI

Komponenti natyral i kolagjenit të lëkurës ndihmon në mbështetjen e strukturës dhe indeve të lëkurës për të rikthyer një pamje të lëmuar dhe të trashë në zonën e syve.

210,000 fitime

Balance Active Formula Gold Serum rinovues për sytë

BLI TANI

Kremi i syve Dear Klairs Fundamental Eye Awakening Gel përmban kafeinë dhe ekstrakt të kokrrës së kuqe për të mbajtur zonën tuaj të syve të pastër dhe të freskët. Xheli ndihmon në përmirësimin e rrathëve të errët dhe tonin e lëkurës, ndërsa ndihmon në reduktimin e fryrjes dhe antioksidantëve.

530,000 fitime

Zgjimi themelor i syve i dashur Klairs

BLI TANI

5

50 vjeç: Niveli i plakjes rritet

Struktura e lëkurës bëhet e lirshme, më pak elastike, me mungesë të madhe kolagjeni dhe nëse nuk kontrollohet në kohë, fytyra do të bëhet e pajetë dhe do të duket më e vjetër. Kështu që tani ju jeni më shumë në produktet kundër plakjes dhe hidratuese. Le ta kombinojmë me masazh të përditshëm për të mbështetur pjesërisht rënien e fytyrës.

Produktet e sugjeruara të kujdesit:

Vichy Liftactiv Collagen Specialist është i specializuar në kremin kundër plakjes dhe forcimit të kolagjenit për të ndihmuar në përmirësimin e shenjave të plakjes të shkaktuara nga mungesa e kolagjenit, duke e bërë lëkurën më të fortë.

999,000 fitime

Specialist i kolagjenit Vichy Liftactiv

BLI TANI

Përmban përbërësin aktiv Energy-Glyco, një burim energjie mrekullie për lëkurën e nxjerrë nga rrënja e xhenxhefilit të fluturës së egër që rigjeneron qelizat e plakjes për të ri-energjizuar lëkurën.

990,000 fitime

LANEIGE Perfect Renew Youth Emulsion

BLI TANI

Mosha 60: Kujdesi për lëkurën e thatë

Në këtë pikë lëkura është shumë më keq, lëkura bëhet më e thatë, më e hollë dhe fillon të duket si letër. Disa ndryshime të thjeshta për të lehtësuar lëkurën e thatë janë përdorimi i ujit të ngrohtë në dush, përdorimi i një peshqiri të butë për të pastruar lëkurën dhe aplikimi i kremit hidratues.

Produktet e sugjeruara të kujdesit:

Një serum i fuqishëm që trajton zonat kafe-gri ndërsa ndihmon në parandalimin e nxirjes me një përzierje të acidit tranexamik, bakuchiol dhe niacinamide.

1,599,000 fitime

Serum për riparimin klinik të zbardhjes së ngjyrës Paula’s Choice

BLI TANI

Kremi hidratues me përbërës të ujit mineral jeshil ndihmon për të forcuar aftësinë natyrale hidratuese të lëkurës për lëkurë të lagur, të pastër dhe rrezatuese.

850,000 fitime

LANEIGE WATER BANK KREM LAGËRTUES EX

BLI TANI

Mosha mbi 70 vjeç: Kanceri i lëkurës

Kujdesi i lëkurës 70 vjeç

Kjo është mosha kur do të rritet shkalla e kancerit të lëkurës, vendndodhja më e zakonshme në zonën e fytyrës. Për të mbrojtur lëkurën, duhet të pastrojmë rregullisht lëkurën, të shmangim dhe trajtojmë menjëherë simptomat inflamatore në lëkurë, të kujdesemi rregullisht për lëkurën. Vëmendje duhet t’i kushtohet ekzaminimeve të rregullta të lëkurës për të zbuluar lezione të hershme të lëkurës, sepse ato janë të lehta për t’u parë dhe trajtim shumë efektiv në këtë fazë.

Çdo moshë, do të përballeni me probleme të ndryshme të lëkurës. Dhe të dish se rregullimi i rutinës bazë të kujdesit për lëkurën është thelbësore për të ndërtuar një regjim të përshtatshëm për kujdesin e lëkurës.

___

Revista për meshkuj Chaolua TV

Postimi: Nhat Phuong

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Tips chăm sóc da mặt nam giới theo từng độ tuổi . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *