Dưỡng tóc: Tất tần tật các bí kíp giúp sỡ hữu mái tóc khoẻ

Kujdesi për flokët për gratë është shumë i njohur. Por për meshkujt, jo të gjithë e dinë se si të kujdesen siç duhet dhe në mënyrë efektive për flokët e tyre. Por mos u shqetësoni shumë sepse artikulli i mëposhtëm do t’ju tregojë të gjithëve se si të kujdeseni dhe ushqeni flokët e meshkujve në mënyrë natyrale dhe të shëndetshme.

Krahas kujdesit për fytyrën, edhe kujdesi i flokëve shkakton dhimbje koke tek meshkujt, sepse ata nuk dinë të kujdesen siç duhet. Ashtu si trupi, edhe flokët kanë nevojë për kujdes për të pasur një shëndet sa më të mirë. Flokët e bukur ju japin besim. Të kuptuarit se si të kujdeseni për çdo lloj flokësh veç e veç do ta bëjë më të lehtë stilimin dhe zbukurimin e flokëve tuaj.

Së bashku ELLE Njeriu Ju prezantojmë këshilla të thjeshta për kujdesin e flokëve për t’u kujdesur për flokët tuaj çdo ditë. Procesi i kujdesit të flokëve është shumë i thjeshtë me vetëm 5 hapa: Krehër – Shampo – Kondicioner – Spray për Flokët – Serum për Flokët. Këta janë faktorët kryesorë që i mbajnë flokët tuaj të shëndetshëm.

Këshilla për kujdesin e flokëve të kokës
Foto: Estheticana
dhjetë

1. Krehni flokët çdo ditë

Kjo duket si një gjë e qartë. Por ndonjëherë për shkak të subjektivitetit me flokët e tyre të shkurtër, disa meshkuj e harrojnë këtë, madje duke nënvlerësuar rolin e krehjes. Bëjeni zakon të krihni flokët me krehër, mjaftojnë vetëm 1-2 minuta. Ky veprim i thjeshtë i mban flokët tuaj pa lëkundje dhe i mban ato të duken të lëmuara dhe të shëndetshme.

Krehni flokët çdo ditë
Foto: beautybridge

2. Lani flokët siç duhet

Flokët e pastër janë një nga faktorët më të rëndësishëm për t’iu afruar një frizure perfekte. Zakonisht djemtë janë shumë indiferentë ndaj zgjidhni shampo, por nëse zgjidhni produktin e gabuar, ai do t’i bëjë flokët tuaj të dobët dhe të lehtë për t’u thyer. Prandaj, merrni parasysh zgjedhjen e shampove jo-alkaline, pa alkool dhe ekstrakte nga një shumëllojshmëri vajrash esencialë natyralë.

Lani flokët siç duhet dhe kujdesuni për flokët tuaj
Foto: Estheticana

Shampo kundër zbokthit Yves Rocher për trajtimin e flokëve

Shampo kundër zbokthit Yves Rocher është një linjë produktesh që përmban më shumë se 96% përbërës me origjinë natyrale, miqësore me mjedisin pa silikone ose ngjyrues të dëmshëm. Produkti ka ekstrakte të farave të agave dhe moringa për të ndihmuar në pastrimin e lëkurës së kokës, rikthimin e shkëlqimit të flokëve, rifitimin e atraktivitetit dhe shkëlqimit të flokëve tuaj.

Shampo kundër zbokthit Yves Rocher për trajtimin e flokëve
Shampo kundër zbokthit Yves Rocher për trajtimin e flokëve

Cilësi e freskët, pa silikon, nuk do t’i rëndojë flokët tuaj. Pastron dhe largon zbokthin që në përdorimin e parë, duke i lënë flokët të mbrojtur dhe pa zbokth.

399,000 fitime

Shampo kundër zbokthit Yves Rocher për trajtimin e flokëve

BLI TANI

Shampo sportive Clear Men Cool

Burrat vietnamezë janë të njohur me linjën e produkteve kundër zbokthit të Clear. Marka ofron produkte cilësore shampo me praninë e më shumë se 10 llojeve të lëndëve ushqyese që ndihmojnë në rikthimin e shtresës natyrore mbrojtëse të kokës. Shtresa mbrojtëse e lëkurës së kokës pasi të jetë përforcuar nga Clear do të parandalojë faktorët që shkaktojnë thekon zbokth I jep skalpit të meshkujve një ndjenjë rehatie dhe freskie.

Shampo sportive Clear Men Cool
Clear Men Cool Sport

Me teknologjinë 3X Strength kundër zbokthit të kombinuar me Taurine, Clear Men Deep Cleanse Deep Cleanse me qymyr aktiv ndihmon në eliminimin e zbokthit, yndyrës, kruajtjes, duke eliminuar shqetësimet që pengojnë karrierën tuaj.

203,000 fitime

Clear Men Cool Sport

BLI TANI

Shampo parfumesh luksoze X-Men For Boss

Pikërisht nga emri “Luxury” tregon luksin dhe klasin e këtij parfumi. Jo vetëm që ka një aromë joshëse dhe tërheqëse, shampoja Xmen For Boss Luxury zotëron gjithashtu një formulë të veçantë për t’ju ndihmuar të keni një flokë të butë, të fortë, natyral, duke e mbajtur lëkurën e kokës të pastër dhe pa zbokth.

Kondicioner luksoz i flokëve X-Men For Boss
X-Men Për Luksin Boss

196,000 fitime

Shampo luksoze X-Men For Boss

BLI TANI

Shampo riparuese L’oreal Paris Elseve Total Repair 5

Zotërimi i formulës së re të L’oreal Total Repair 5 jo vetëm që forcon flokët, por gjithashtu rrit lagështinë për t’ju dhënë më shumë besim me flokë të butë të mëndafshtë. Përbërësi aktiv fleksibël Cement Ceramide – Shpikja e L’Oreal ndihmon lëndët ushqyese të parandalojnë shpejt ndarjen e majave dhe të rrisin lagështinë për të rikthyer nga thellësitë brenda boshtit të flokëve.

Shampo riparuese L'oreal Paris Elseve Total Repair 5
Shampo riparuese L’oreal Paris Elseve Total Repair 5

Shampo ju jep flokë të lëmuar, me shkëlqim, largon dëmtimet e flokëve të tilla si majat e thata, të dredhura dhe të çara.

156,000 fitime

Shampo riparuese Loreal Paris Elseve Total Repair 5

BLI TANI

3. Kondicioner për kujdesin e flokëve

Klima tropikale në Vietnam i bën flokët të prirur ndaj kërcitjes dhe zbokthit. Kjo shkakton kruajtje dhe parehati në lëkurën e kokës së mashkullit. Kondicionerët për meshkuj sigurojnë lëndë ushqyese dhe lagështi thelbësore për flokët, ndihmojnë në pastrimin, mbajnë flokët me shkëlqim dhe të butë, disa kondicioner për meshkuj gjithashtu kanë funksionin e krijimit të një filmi mbrojtës në flokë.faktorë të dëmshëm nga mjedisi. Përveç kësaj, kondicioneri përmban edhe komponime të tilla si: panthenol që ushqen dhe stimulon rritjen e flokëve, proteinë gruri të hidrolizuar e cila ndihmon në lidhjen e lëndëve ushqyese të flokëve, silic për flokë më të butë dhe vitaminë B5, vajra esencialë…

Kondicioner për flokët e meshkujve
Foto: Estheticana

Kondicioner vëllimor për kujdesin e flokëve Sukin

Sukin është marka më e dashur në Australi për kujdesin e flokëve dhe lëkurës. Ajo që e bën Sukin të ndryshëm është ashpërsia në listën e përbërësve dhe mirëdashësia mjedisore. Prandaj, kondicioneri volumizues i kujdesit të flokëve Sukin përmban përbërës nga ananasi, mango dhe papaja për të ndihmuar në ushqimin e flokëve dhe kokës. Ky është një produkt i përshtatshëm për të gjitha llojet e flokëve, veçanërisht për flokët e holluar dhe të brishtë.

Kondicioner vëllimor për kujdesin e flokëve Sukin
Kondicioner vëllimor për kujdesin e flokëve Sukin

Flokët e hollë dhe të thyer tani janë restauruar dhe plot lagështi, ndërsa përbërjet e ananasit, mangos dhe papajas ndihmojnë në mbajtjen e flokëve të shëndetshëm dhe me shkëlqim. Aroma e butë e mangos relakson shqisat.

359,000 fitime

Kondicioner voluminues për kujdesin e flokëve Sukin

BLI TANI

L’Oreal Paris Elseve Vaj i Jashtëzakonshëm Ultra Ushqyes

L’Oreal Paris Elseve Extraordinary Oil Ultra Nourishing Conditioner përmban një sasi të madhe vaji të farës së pambukut dhe shumë lëndë ushqyese për të ndihmuar në ushqyerjen e flokëve nga thellë, të butë, të fortë. Përveç kësaj, kjo linjë produktesh mbart aromën e butë të luleve natyrale për t’ju ndihmuar të ndiheni rehat dhe të relaksuar. Kondicioneri është një produkt i kujdesit intensiv për të gjitha llojet e flokëve, veçanërisht efektiv për flokët e thatë, të dredhur dhe të dëmtuar.

L'Oreal Paris Elseve Vaj i Jashtëzakonshëm Ultra Ushqyes
L’Oreal Paris Elseve Vaj i Jashtëzakonshëm Ultra Ushqyes

Nxjerrë nga vajrat esencialë të 6 llojeve të luleve natyrale. Aromë e butë, relaksuese. Përbërësit hidratues i bëjnë flokët të butë dhe me shkëlqim. Ruan flokët e fortë dhe të gjallë. Mund të përdoret si për flokë të drejtë ashtu edhe për flokë kaçurrelë.

108,000 fitime

L’Oreal Paris Elseve Vaj i Jashtëzakonshëm Ultra Ushqyes

BLI TANI

Kondicioner natyral Love Beauty And Planet

Ky kondicioner është nxjerrë nga vajra esencialë natyralë të njohur për aftësinë e tyre për të ushqyer flokët, për të rivendosur tërësisht dhe për të parandaluar majat e çara. Kompleti i kondicionerit nga shtëpia Beauty Planet ka aktualisht 6 aroma për të zgjedhur djemtë.

Kondicioner natyral Love Beauty And Planet
Kondicioner natyral Love Beauty And Planet

Kondicioneri freskues radikal Love Beauty And Planet ndihmon në detoksifikimin dhe kthimin e flokëve të shëndetshëm. Përbërësit australianë të vajit të pemës së çajit ndihmojnë në detoksifikimin, eliminimin e substancave toksike dhe kthimin e flokëve të shëndetshëm. Vaji esencial i Vetiverit sjell nota të ftohta dhe ndihmon në rigjenerimin e freskisë energjike.

165,000 fitime

DASHURON BUKURINË DHE freskuesin RADIKALE TË PLANETIT

BLI TANI

krye

4. Llak për flokët

Përveç larjes dhe përdorimit të kondicionerit, llaku i flokëve është gjithashtu një metodë për të ndihmuar flokët tanë të furnizohen plotësisht me lëndët ushqyese të nevojshme. Nuk kemi nevojë të shpenzojmë shumë kohë, është i përshtatshëm dhe i lehtë për t’u përdorur. Sprajet e flokëve përmbajnë lëndë ushqyese thelbësore për flokët për të ndihmuar në lëmimin, hidratimin, rivendosjen ose mbrojtjen e flokëve nga agjentët e dëmshëm. Normalisht, llaku i flokëve do të përmbahet në një shishe dhe do të funksionojë me një mekanizëm mjegullues, duke ndihmuar lëndët ushqyese të depërtojnë thellë në rrënjët e flokëve.

Llak flokësh për meshkuj
Foto: Estheticana

Eliksiri i volumit dhe rritjes së flokeve me avokado dhe llak kokosi

Hairburst Volume And Growth Hairspray Avokado & Coconut Hairspray është i pëlqyer nga shumë njerëz për shkak të produktit të tij multifunksional që përmban përbërës natyralë si AnaGain që zgjat jetën e flokëve dhe e bën atë më të trashë në vetëm një kohë të shkurtër, brenda 3 muajve. Përveç kësaj, llaku i flokëve zgjidh edhe problemin e flokëve të yndyrshëm, duke krijuar volum për flokët, por më e rëndësishmja, duke minimizuar problemin. Renia e flokevendihmon flokët të rriten më shpejt.

Kondicioner flokësh me volum dhe eliksir për rritjen e flokëve me avokado dhe kokos
Vëllimi dhe Eliksiri i Rritjes së Flokëve Avokado dhe Kokosi

Hairburst Volume And Growth Elixir Kondicioneri me shumë qëllime Avokado & Kokosi përmban përbërës natyralë si AnaGain për të ndihmuar në zgjatjen e jetës së flokëve tuaj dhe për t’i bërë ato më të trashë në vetëm 3 muaj.

850,000 fitime

Vëllimi dhe Eliksiri i Rritjes së Flokëve Avokado dhe Kokosi

BLI TANI

Tsubaki Premium Repair Hair Spray Water

Spray uji i flokëve Tsubaki Premium Repair është nxjerrë nga një kombinim i luleve dhe manave … përmban vitamina A & C, proteina bimore për të ndihmuar në reduktimin e derdhjes, ushqyer flokët e fortë dhe stimulimin e rritjes së shpejtë të flokëve.

Uji për riparimin e flokëve Tsubaki Premium
Ujë për riparimin e flokëve Tsubaki Premium

I mban flokët të shëndetshëm dhe të bukur me funksionin e mbylljes së lagështirës dhe bllokimit të rrezeve UV. Mbron flokët nga tharja, kërcitja nën nxehtësinë e një tharëse flokësh. Produkti nuk përmban konservues, i sigurt për lëkurën e kokës dhe shëndetin.

179,000 fitime

Uji për riparimin e flokëve Tsubaki Premium

BLI TANI

5. Serum për flokë

Hapi i fundit dhe po aq i rëndësishëm i procesit të kujdesit të flokëve është serumi. Jo vetëm që ka efektin e zbutjes së flokëve, rikthimit të pjesës së dëmtuar të flokëve, por serumi gjithashtu depërton dhe sjell lëndë ushqyese në të 3 shtresat e flokëve (epidermë, dermë dhe dermë) – duke i bërë flokët të fortë nga brenda, dashuria e rritjes nga brenda, jo vetëm kujdesi i përkohshëm i flokëve.

serum flokësh për meshkuj
Foto: Estheticana

Serum vaj esencial lëvozhgë grejpfruti dhe karkaleca HERBARIO

Herbario është një markë vietnameze e specializuar në kërkimin dhe prodhimin e produkteve natyrale të kujdesit për flokët. Serumi i lëkurës së grejpfrutit dhe vajit esencial të karkalecit HERBARIO ka një aromë mjaft të lehtë bimore, me një kombinim të lëvozhgës së grejpfrutit dhe karkalecit. Një tjetër pikë pozitive e serumit është se është vegan, pa konservues dhe pa ftalate për të siguruar që është i sigurt për të gjithë lëkurën e kokës.

Vaj esencial i lëvozhgës së grejpfrutit HERBARIO dhe karkalecit
HERBARIO Lëvozhga e grejpfrutit dhe vaji i karkalecit

205,000 fitime

Serum vaj esencial lëvozhgë grejpfruti dhe karkaleca HERBARIO

BLI TANI

Innisfree My Styling Recipe Velvet Hair Essence

Serumi për stilimin e flokëve të Innisfree ka përbërës shege dhe pjeshke të kombinuara me vajin esencial Marula për të siguruar lëndë ushqyese, duke rimbushur lagështinë për flokë me shkëlqim pa shkaktuar ngjitje. Përveç kësaj, produkti gjithashtu siguron një shtresë të plotë mbrojtëse të lëndëve ushqyese për flokët për shkak të efekteve termike që shkaktojnë dëmtim të flokëve gjatë stilimit.

Innisfree My Styling Recipe Velvet Hair Essence
Innisfree My Styling Recipe Velvet Hair Essence

310,000 fitime

innisfree My Styling Recipe Velvet Base Hair Essence

BLI TANI

Këshilla

___

Postimi: Nhat Phuong

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Dưỡng tóc: Tất tần tật các bí kíp giúp sỡ hữu mái tóc khoẻ . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *